Koronawirus – Walki z pandemią ciąg dalszy – dezynfekcja
Nazwa koronawirus pochodzi od fragmentów białka w powłoce lipidowej wirusa, które tworzą strukturę przypominającą koronę. Koronawirus jest z dużej rodziny wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. Niektóre koronawirusy wywołują u ludzi infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po poważne choroby, takie jak MERS (Middle Eastern Respiratory Syndrome) lub SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome). Jednym z niedawno odkrytych koronawirusów jest SARS-CoV-2.
Z kolei COVID-19 jest chorobą wywołaną przez zakażenie SARS-CoV-2. Najczęstszymi objawami są gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem oraz towarzyszące temu ogólne zmęczenie. Niektórzy pacjenci mogą mieć nieżyt nosa, ból gardła, ból mięśni lub biegunkę. Objawy te zazwyczaj są łagodne i rozwijają się stopniowo. U większości pacjentów (ok. 80%) choroba postępuje bez specjalistycznego leczenia. Jeśli masz gorączkę, kaszel lub problemy z oddychaniem i wróciłeś z zagranicy lub miałeś bliski kontakt z osobą zakażoną w ciągu ostatnich 14 dni, powinieneś zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału chorób zakaźnych w celu dalszego leczenia. Należy unikać korzystania z transportu publicznego.
W trosce o bezpieczeństwo zalecamy, aby wszyscy stosowali standardowe środki ochronne, stosowane rutynowo w sezonie infekcji, a w przypadku zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 należy:
1. Często myć ręce.
2. Jeśli umycie rąk nie jest to możliwe, zdezynfekować je płynem na bazie alkoholu/żelem (min. 60%).
Proces dezynfekcji jest istotną częścią walki z infekcjami wirusowymi, a jego głównym celem jest zapobieganie pojawianiu się infekcji i ich rozprzestrzenianiu się. W wyniku dezynfekcji eliminuje się lub zmniejsza się ilość mikroorganizmów do takiego poziomu, aby zdezynfekowany obiekt nie był źródłem zakażenia tymi mikroorganizmami. W celu osiągnięcia pożądanego rezultatu dezynfekcji należy zastosować środek dezynfekcyjny, który spełnia szereg szczegółowych kryteriów, ma szeroki zakres działań, w tym przede wszystkim zwalczanie bakterii, grzybów i wirusów. Dokładne i wiarygodne określenie zakresu aktywności wirusologicznej środka dezynfekującego wymaga doboru i zastosowania właściwej metodologii testów. Warto sprawdzić, czy preparat został przebadany w kierunku wirusobójczości przynajmniej wirusów osłonkowych, które reprezentuje wirus Vaccina.
Sprawdź dostępne środki do dezynfekcji DR MANUSteril tutaj.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego pozostawania na powierzchniach i przedmiotach, jeśli zostały one skażone wydzielinami z dróg oddechowych (od kaszlu lub kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa przez skażone powierzchnie dłoni, na przykład przez dotykanie twarzy lub pocieranie oczu. Dlatego też częste mycie rąk i wspomniana już dezynfekcja zmniejsza ryzyko infekcji.
Podczas kaszlu i kichania zastosuj zasady ochronne: zakryj usta i nos złożonym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je produktami na bazie alkoholu. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Postaraj się zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 metra. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust: Ręce dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Dotykanie oczu, nosa lub ust skażonymi rękami może spowodować rozprzestrzenienie się wirusa z jednej powierzchni na drugą.
Aktualne informacje oraz wytyczne dot. koronawirusa dostępne są na rządowym portalu: https://www.gov.pl/koronawirus