Zostań naszym dystrybutorem marki Fantom Professional producenta wózków hotelowych i systemów segregacji odpadów oraz marki Sallo producenta profesjonalnej chemii obiektowej
Search icon

HIGIENA W SALONIE TATUAŻU

CZYLI JAKIE POSTĘPOWANIE I ŚRODKI SĄ NIEZBĘDNE DO ZACHOWANIA HIGIENY W SALONIE TATUAŻU.

Potrzeba higieny jest niezbędnym i koniecznym elementem prawidłowej pracy w salonie tatuażu.
Tylko odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe, preparaty, czy farby i konsekwentnie realizowany program higieny gwarantuje bezpieczne wykonanie usługi oraz eliminuje ryzyko zakażenia, zarówno klientowi poddanemu zabiegowi, jak i osobie wykonującej zabieg.
Czystość i higiena to najważniejsze kryteria jakie musi spełniać salon tatuażu. Dlatego należy traktować go jak typowy gabinet zabiegowy, w którym wykonuje się zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, a każdy klient może być potencjalnie zakaźny. Na ryzyko zakażenia w trakcie wykonywania tatuażu narażeni są zarówno pracownicy, jak i klienci korzystający z takich usług.
Jednym z najważniejszych atutów gabinetu tatuażu niewątpliwie jest wysoki standard świadczonych usług i profesjonalne podejście do klienta. Spełnianie powyższych standardów jednoznacznie kojarzy się z bezpieczeństwem pracy, z wysokim poziomem higieny, ze świadomą potrzebą utrzymania wysokiego standardu czystości mikrobiologicznej.

ZAGROŻENIA BIOLOGICZNE
Tatuażyści mają bezpośredni kontakt ze skórą klienta. Zabiegi, jakie wykonują, stwarzają możliwość kontaktu z czynnikami biologicznymi. Zakażenie może nastąpić podczas używania zainfekowanych narzędzi oraz igieł podczas zabiegu tatuowania, gdzie następuje naruszenie ciągłości tkanek.
Zagrożenie stanowią także niezabezpieczone odpady, np. jednorazowe rękawiczki, igły, brudne tampony czy kompresy. Jako czynniki biologiczne najczęściej będące przyczyną zakażeń w salonach tatuażu najczęściej wymienia się:

Największe zagrożenie stanowią zakażenia krwiopochodne, do których może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu dawki ekspozycyjnej krwi zakażonej nawet z niewielkim uszkodzeniem skóry lub błony śluzowej osoby zdrowej. Wirus HCV z powodu braku szczepionki oraz bezobjawowych zakażeń, uznany został za czynnik wywołujący tzw. cichą epidemię. Wirus HBV jest nadal bardzo groźny dla osób nieszczepionych. Wystarczy 0,0004 ml zakażonej krwi, aby wirus wywołał zakażenie.
Wirusy heptotropowe niszczą nieodwracalnie wątrobę. Prowadzą do marskości wątroby oraz mogą wywołać chorobę nowotworową. Zakażenia gronkowcowe mogą wywołać stany zapalne błon śluzowych, zatrucia pokarmowe, zapalenie mieszka włosowego, czyraki czy choroby skórne.
Zakażenia paciorkowcem wywołują najczęściej zakażenia ropne skóry i tkanki podskórnej.
Każdy klient może być potencjalnym źródłem zakażenia.

Zakażenia w gabinetach/salonach tatuażu można skutecznie redukować prowadząc odpowiednie procedury higieniczne. Jakie?

Szczegółowe wymagania sanitarne, jakie powinien spełniać salon tatuażu są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17-tego lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.

Ochrona przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi w salonach tatuażu polega na przestrzeganiu podstawowych zasad:
• higieny miejsca pracy
• higieny osobistej personelu (higiena rąk)
• prawidłowych zasad postępowania ze sprzętem i wyposażeniem gabinetu.

7 zasad bezpiecznego salonu tatuażu
1. Przed i po wszystkich usługach pracownik musi umyć ręce mydłem, następnie zastosować
środek do dezynfekcji skóry dłoni.
2. Prawidłowo wyposażona umywalka powinna mieć w zasięgu ręki dozownik zawierający mydło w płynie i dozownik ze środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczniki jednorazowego użycia. Dozownik Systemu Sterisol z wkładem Sterisol Soap lub STERISOL AHD 1000 jest jedynym z zachowaniem całkowitej czystości mikrobiologicznej. Zapewnia ją unikalna mikrobiologiczna zastawka.
3. Wszelkie zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek trzeba wykonywać w rękawicach
jednorazowego użycia i w odzieży ochronnej.
4. Należy stosować sterylne i jednorazowe tampony, rękawice, waciki, ligninę, gaziki, serwety z
gazy i po zabiegu traktować je zgodnie z przepisami o niebezpiecznych odpadach medycznych.
5. Narzędzia wielokrotnego użycia po zabiegu zawsze muszą być poddane właściwym zabiegom mycia i dezynfekcji.
6. Po dezynfekcji narzędzia należy dokładnie spłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i poddać sterylizacji w autoklawach parowych przy prowadzonej kontroli procesu sterylizacji.
7. Ostre przedmioty jednorazowego użycia należy umieścić w pojemniku odpornym na uszkodzenie i postępować zgodnie z przepisami o odpadach medycznych.

Czystość w salonie tatuażu.  
Szczególne strefy, np. pojemniki, tace, blaty, narzędzia, umywalki, fotele, zagłówki foteli, oparcia foteli czy siedziska, należy dezynfekować po każdym kliencie.
Należy także pamiętać, że najczęściej stosowane spryskiwanie powierzchni alkoholami nie jest rozwiązaniem. Preparaty alkoholowe nie myją, a w czasie ich używania należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne.
Nowoczesne preparaty do dezynfekcji powierzchni oraz wyposażenia gabinetów mają właściwości myjąco-dezynfekujące. W krótkim czasie można zredukować florę mikrobiologiczną do bezpiecznego poziomu. Do mycia i dezynfekcji małych, delikatnych powierzchni można zastosować piankę ANIOS DDSH. Natomiast do mycia i dezynfekcji podłóg, a także wyposażenia gabinetu (mebli, foteli, itd)
można zastosować preparat myjąco-dezynfekujący SURFANIOS LEMON FRESH. Ten środek ma doskonałe właściwości myjące, posiada wymagane spektrum biobójcze, 1 litr koncentratu wystarcza do przygotowania 400 litrów roztworu roboczego w niskiej cenie. Można stosować do powierzchni z delikatnych tworzyw, wysoka kompatybilność materiałowa, nie zawiera substancji żrących, może być używany w obecności klienta.

Narzędzia w salonie tatuażu. 
Narzędzia wielorazowego użycia powinny być myte i dezynfekowane po każdym kliencie. Narzędzia lub ich części, które miały kontakt z krwią należy poddać dezynfekcji i sterylizacji. Dezynfekcja narzędzi nie polega na spryskiwaniu ich preparatem alkoholowym. Jedynym pewnym sposobem na dezynfekcję narzędzi i przyborów jest dezynfekcja przez zanurzanie. Preparaty do dezynfekcji metodą zanurzania nie zawsze jednak spełniają oczekiwania. Niektóre z nich tępią narzędzia, prowadzą do korozji, inne mają zbyt długi czas dezynfekcji czy też nie nadają się do dezynfekcji wyrobów z delikatnych tworzyw. Idealnym rozwiązaniem jest preparat ANIOSYME DD1Dzięki enzymom i detergentom ma doskonałe właściwości myjące, w krótkim czasie 10 minut oraz niskim stężeniu 0,5% osiąga wymagane spektrum biobójcze, 1 litr koncentratu wystarcza na przygotowanie 200 l roztworu roboczego, można stosować do wyrobów z delikatnych tworzyw preparat nie ma uciążliwego zapachu.

HIGIENA RĄK
Ręce obok narzędzi są najczęstszą przyczyną zakażeń. Nieumyte i niewłaściwie zdezynfekowane stanowią poważne źródło niebezpieczeństwa nie tylko dla pacjentów, lecz przede wszystkim dla pracującego personelu. Należy zatem świadomie i konsekwentnie stosować zasady higieny przy każdym zabiegu i przy każdej procedurze. Ręce stanowią podstawowe narzędzie pracy tatuażysty.
Tylko dbałość o ich czystość mikrobiologiczną oraz stosowanie rękawic ma wpływ na wysoką jakość oferowanych usług. Do dezynfekcji skóry dłoni zaleca się stosować preparaty alkoholowe.
Spośród wielu na rynku, sprawdzone i niezawodne to: AHD 2000 lub ANIOSGEL 85 NPC.

AHD 2000
praparat o wysokiej skuteczności biobójczej wykazuje działanie natychmiastowe i przedłużone odkaża skórę przed iniekcjami nie podrażnia i nie wysusza skóry ułatwia przyleganie rękawic.

ANIOSGEL 85 NPC preparat w żelu o wysokiej skuteczności biobójczej, wykazuje działanie natychmiastowe i przedłużone dobrze tolerowany przy częstym używaniu nie podrażnia i nie wysusza skóry zawiera bisabolol wyciąg z rumianku.

Zachowując wysoki poziom czystości mikrobiologicznej przy zachowaniu wszystkich zalecanych procedur skierowanych do stosowania w salonie tatuażu sprawiamy, że jakość oferowanych usług rośnie współmiernie z nakładami na higienę. Tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie z całą świadomością stwierdzić, że oferowane przez salon usługi są najwyższej jakości.

Pełna oferta preparatów do dezynfekcji rąk, narzędzi, powierzchni TUTAJ

 

Płatności: MasterCard płatność kartą VISA płatność kartą PayU płatności on-line
Dostawa: DHL Dostawa InPost RS