Zostań naszym dystrybutorem marki Fantom Professional producenta wózków hotelowych i systemów segregacji odpadów oraz marki Sallo producenta profesjonalnej chemii obiektowej
Search icon

Dezynfekcja w obliczu epidemii

Na początku 2020 roku wybuchła epidemia koronawirusa SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% zakażonych osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych, głównie w podeszłym wieku i obciążonych dodatkowymi przewlekłymi chorobami. Nazwa koronawirus pochodzi od charakterystycznej otoczki (osłonki) w formie korony, która jest obserwowana przy tej grupie wirusów w warunkach laboratoryjnych.

Chociaż pierwsze przypadki zakażenia wirusem zaobserwowano w mieście Wuhan w Chinach, to przed końcem lutego 2020 koronawirus dotarł do 58 krajów świata, w tym wielu państw w Europie. Najgorszą sytuację zaobserwowano w północnych Włoszech, gdzie wybuchło kilka ognisk epidemii, a poza Europą, oprócz Chin, w Iranie, Japonii i Korei Południowej. To właśnie z Włochami i z Iranem łączone są przypadki zawleczenia wirusa do kolejnych europejskich państw.

Wirus może być zlokalizowany w moczu, kale, a nawet wydzielinie dróg oddechowych. Bezpośredni kontakt z tymi wydzielinami może prowadzić do przeniesienia zakażenia. Możliwe jest także przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka, wskutek bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. W 1 ml śliny może znajdować się nawet 100 mln cząsteczek wirusa. Ze względu na dość łatwy kontakt z wydzielinami chorego podczas wykonywania procedur medycznych, często dochodzi do zakażeń wśród personelu medycznego. 

Koronawirusy przemieszczają się w dużych kroplach wydzieliny dróg oddechowych na odległość do 1 metra. Potrafią przeżyć do 24 godzin na powierzchni przedmiotów, w niskich temperaturach nawet do 3 tygodni, a w odchodach ludzkich do kilku dni. Koronawirusy są jednak podatne na czynniki zewnętrzne, detergenty i kwaśne pH. Pomocne jest mydło i preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu.

Infografika_koronawirus

Należy jednak pamiętać, że oprócz okresów tak szczególnych epidemii i na co dzień zmagamy się z wieloma patogenami. Bakterie i grzyby są wszechobecnymi czynnikami w naszym otoczeniu. Sezonowo powracające wirusy, takie jak wirus grypy, również stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego zawsze ważne jest dbanie o prawidłowy poziom higieny i procesy dezynfekcji w placówkach charakteryzujących się wzmożonym ruchem, gdzie może dochodzić do kontaktu pomiędzy osobą zarażoną a otoczeniem, takie jak restauracje, hotele, urzędy, obiekty edukacyjne, służby zdrowia, gabinety kosmetyczne itp.

Proces dezynfekcji jest istotną częścią walki z infekcjami wirusowymi, a jego głównym celem jest zapobieganie pojawianiu się infekcji i ich rozprzestrzenianiu się. W wyniku dezynfekcji eliminuje się lub zmniejsza się ilość mikroorganizmów do takiego poziomu, aby zdezynfekowany obiekt nie był źródłem zakażenia tymi mikroorganizmami. W celu osiągnięcia pożądanego rezultatu dezynfekcji należy zastosować środek dezynfekcyjny, który spełnia szereg szczegółowych kryteriów, ma szeroki zakres działań, w tym przede wszystkim zwalczanie bakterii, grzybów i wirusów. Dokładne i wiarygodne określenie zakresu aktywności wirusologicznej środka dezynfekującego wymaga doboru i zastosowania właściwej metodologii testów. Warto sprawdzić, czy preparat został przebadany w kierunku wirusobójczości przynajmniej wirusów osłonkowych, które reprezentuje wirus Vaccina. 

 

Sprawdź produkty do dezynfekcji w sklepie ecoclub.pl: TUTAJ

 

Źródło

 

Płatności: MasterCard płatność kartą VISA płatność kartą PayU płatności on-line
Dostawa: DHL Dostawa InPost RS