Zostań naszym dystrybutorem marki Fantom Professional producenta wózków hotelowych i systemów segregacji odpadów oraz marki Sallo producenta profesjonalnej chemii obiektowej
Szkolenie z obsługi pralnic i suszarek w Straży Pożarnej oraz stosowania profesjonalnych środków piorących.
Tematem szkolenia jest obsługa pralnico-wirówki, sytemu dozowania środków piorących oraz suszarki. Pokażemy, jak profesjonalnie wyprać umundurowanie strażackie, zgodnie z wytycznymi producenta takiego umundurowania. Udowodnimy wam, że zainwestowane środki w profesjonalne maszyny pralnicze, spowodują polepszenie warunków waszej i tak już ciężkiej pracy, gdzie codziennie jesteście narażeni na niebezpieczeństwa związane z akcjami ratowniczymi lub pożarowymi. Czysty i dobrze zabezpieczony mundur bojowy, wyjdzie wam tylko na zdrowie, dlaczego ?
Korzyści z czyszczenia strażackiego umundurowania za pomocą profesjonalnych maszyn pralniczych
Pożary w budynkach nie są dziś takie same jak w przeszłości. Oprócz drewna, szkła i metali, nowoczesne struktury są teraz wypełnione tworzywami sztucznymi, elektroniką i materiałami wykonanymi ze środków zmniejszających palność. Ta kombinacja palących się materiałów tworzy niebezpieczną miksturę rakotwórczą, która jest śmiertelnie szkodliwa dla strażaków. Dlatego, prawidłowe czyszczenie umundurowania ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia rozprzestrzeniania się tych szkodliwych substancji rakotwórczych wśród strażaków i ich rodzin. Fakty są niezwykle niepokojące, ale najlepszym rozwiązaniem, jest usprawnienie procesu czyszczenia odzieży strażackiej, poprzez zastosowanie profesjonalnych maszyn piorących oraz specjalnej technologii prania.
Te innowacyjne maszyny znajdują idealną równowagę pomiędzy zbyt łatwym czyszczeniem (niezdolnym do usunięcia substancji rakotwórczych) a zbyt ostrym czyszczeniem (niszczącym materiały ochronne, z których wykonana jest odzież). Poza tym umundurowanie strażackie jest kosztowne, uszyte jest z bardzo zaawansowanych tkanin, które, by spełniać swoje funkcje ochronne, powinno być starannie prane zgodnie z wytycznymi producenta takiego umundurowania, aby zapobiec uszkodzeniom. Nie da się tego dokonać piorąc w warunkach domowych, w zwykłych pralkach AGD, które niejednokrotnie są zainstalowane w komendach, bądź oddając do pralni usługowej, która może być nie przygotowana do takiego typu prania.
Ważna jest tez Wydajność Energetyczna, która jest nie tylko dobra dla środowiska, ale również dla kieszeni. Kupując energooszczędną profesjonalną pralnico-wirówkę, suszarkę – straż pożarna może obniżyć koszty zużycia gazu ziemnego, wody i energii elektrycznej. Jest to ważny czynnik zakupu w dzisiejszych czasach napiętych budżetów.
Używanie tych urządzeń jest również bardzo proste, oferują one kilka wstępnie ustawionych cykli, dzięki czemu strażacy mogą wrzucić swój ubiór do pralki, ustawić cykl i gotowe.
OBSŁUGA PRALNICO-WIRÓWKI
Przed przystąpieniem do załadunku maszyny, należy odpowiednio przygotować ubranie-mundur. Czyli: – Opróżniamy kieszenie, w których często znajdują się scyzoryki, długopisy, klucze, narzędzia, telefony komórkowe. – Usuwamy wszystkie elementy, które mogłyby w trakcie prania wysunąć się lub odpiąć z odzieży i uszkodzić szybę lub bęben pralki. – Te elementy umundurowania np: łatwo odczepiane emblematy na rzepy, karabińczyki, odpinamy a te elementy które są przyszyte na stałe, oczywiście zostawiamy. – Odzież na zamek – zapinamy.
Następnie sprawdzamy na metce, jaka jest temperatura prania, abyście mogli wybrać odpowiedni program. Odzież typu NOMEX pierzemy w temperaturze 40 lub 60 stopni. Jeżeli na metce jest podane, prać w 60 stopniach, wybieracie program parania o temperaturze 60 stopni.
Maszyna o załadunku 10 kg, mieści 2,5 kompletu umundurowania. Ważne! – nie może być mniej niż 1,5 kompletu w pralce, gdyż pralka nie będzie w stanie odwirować odpowiednio takiego załadunku.
Po załadunku, przystopujemy do odpowiedniego wyboru programu prania. Na wyświetlaczu znajduje się lista programów pralnicy, dzięki którym odzież jest czyszczona automatycznie i prawidłowo z odpowiednią mieszanką środków chemicznych, temperaturą wody, poziomem wody i prędkością ekstrakcji. Wyniki załadunku są za każdym razem spójne, niezależnie od tego, kto wykonuje pranie.
Prezentowana pralnica ma 10 PROGRAMÓW . -PROGRAM 1- Koce, tshirty -PROGRAM 2– Ręczniki -PROGRAM 3– Pościel -PROGRAM 4– Nomex 45 -PROGRAM 5– Nomex 60 -PROGRAM 6– Rękawice: załadunek samych rękawic i tylko w dużej ilości. -PROGRAM 7– Ubrania koszarowe -PROGRAM 8– Impregnacja: Jeśli producent umundurowania wymaga, aby były one impregnowane, wystarczy je impregnować raz na jakiś czas, starcza to na parę cykli prania. Impregnujemy tylko i wyłącznie ubrania czyste. -PROGRAM 9– Odwirowanie: zdarza się, że wracacie z akcji i wasze mundury są tylko mokre, wystarczy je wtedy odwirować, nie trzeba prać. -PROGRAM 10– Dezynfekcja- jeśli na akcji ratowniczej, mieliście kontakt np.: z wirusem, krwią, płynami ustrojowymi itp… Tutaj oprócz detergentów do prania, pompa dozująca podaje również środek dezynfekcyjny.
Po wybraniu odpowiedniego programu, wystarczy na pralce wcisnąć przycisk START. Czas cyklu prania zależeć będzie od wyboru programu, zazwyczaj trwa 1h.
OBSŁUGA SUSZARKI
Po skończonym procesie prania pojawi się komunikat- ROZŁADUJ. Otwieramy drzwiczki pralnicy i cały załadunek z pralnicy wkładamy do suszarki, sprawdzając oczywiście czy ubrania zostały wystarczająco odwirowane.
W przypadku suszarki do wyboru mamy tylko 3 PROGRAMY. – PROGRAM 1- wysoka temperatura– suszymy NOMEXY, ubrania koszarowe – PROGRAM 2– średnia temperatura– suszymy polary, rękawice… – PROGRAM 3 – niska temperatura– suszenie prawie na zimno.
Ubrania typu NOMEX, koszarowe a szczególnie te po impregnacji suszymy w wysokiej temperaturze. W przypadku impregnacji, wysoka temperatura suszenia jest potrzebna po to, aby impregnacja dobrze działała i została utrwalona na mundurze.
Praktycznie 90% asortymentu, suszymy na wysokiej temperaturze, wybierając program nr 1. Po wybraniu programu, wystarczy nacisnąć zielony przycisk START
Cykl suszenia jest fabrycznie zaprogramowany na 35 min, w tym: 30 min suszenia i 5 min schładzania.
Suszarkę w każdym momencie jej cyklu można otworzyć i sprawdzić, czy załadunek jest już wystarczająco suchy. W tym momencie suszarka automatycznie zatrzymuje się, wtedy ewentualnie możecie cos dołożyć do bębna lub sprawdzić stopień wysuszenia, bądź wydłużyć cykl suszenia. Po zamknięciu drzwiczek, ponownie wciskamy START
Jeżeli program suszenia chcemy skrócić, naciskamy również przycisk START, który spowoduje zatrzymanie cyklu i suszarka zostanie wyzerowana.
KONSERWACJA SUSZARKI
Polega na sprawdzaniu czystości filtra, który umiejscowiony jest na samym dole obudowy suszarki, za specjalną pokrywą, którą łatwo można otworzyć. Zalecane jest, aby raz w tygodniu zwykłą miotełką usunąć mechanicznie pyłki, które osiadły na filtrze. Filtr nie brudzi się tak często, jeżeli pierzecie tylko same mundury, ale jeśli często pierzecie polary, koce i inne rzeczy, które się mechacą, to wtedy, tak jak już wspomnieliśmy należy go raz w tygodniu oczyścić. Raz w miesiące trzeba tez odkręcać 4 śruby, które są umiejscowione na rogach filtra i spróbować oczyścić te miejsca np: odkurzaczem.
DOZOWANIE ŚRODKÓW PIORĄCYCH
Obsługa systemów dozowania i detergentów jest dziecinnie prosta
Pralnice są podłączone do automatycznych pomp dozujących środki piorące. Technologia ta pozwala użytkownikom wybrać odpowiedni program, który spowoduje automatyczne podanie optymalnej ilości detergentów, dokładnie w odpowiednim czasie i w oparciu o temperaturę wody. Wy jako użytkownicy nie musicie się martwic, jaką technologię prania wybrać, to ustawia i programuje nasz technolog. Wam zostaje tylko załadunek i wybranie odpowiedniego programu.
Na ścianie obok pralki wieszamy automatyczny system dozowania, który jak już wspominaliśmy, jest praktycznie bezobsługowy, gdyż wszystkie dawki płynów oraz czas ich podawania, są zaprogramowane w pralnicy. To na pralce wybieramy program, który zajmuje się dozowaniem chemii na potrzeby prania.
Do was należy wyłącznie pilnowanie stanów detergentów, które są w kanistrach. Jeśli któryś z płynów się skończy, dozownik zasygnalizuje dźwiękiem jego brak a czerwona dioda wskazuje, który to płyn. Jeżeli skończy się płyn nr 1, zapali się nam lampka nr 1, jeżeli płyn o numerze 3, analogicznie zapali się lampka numer 3.
Tutaj mamy 4 środki chemiczne podłączone do dozownika. Dwa pierwsze to są detergenty, które używane są praktycznie w każdym programie prania. Trzecim podawanym preparatem prze pompę numer 3 do pralnicy, jest środek dezynfekcyjny. Czwarty to środek impregnujący, który jest podawany tylko w programie impregnacja.
Jeżeli, któryś z płynów skończy się, to może zapowietrzyć się z wężyk, łączący kanister z dozownikiem. Podłączając wężyk do nowego kanistra z płynem, warto zaciągnąć ten płyn ręcznie. Do tego służy manipulator na którym przytrzymujecie przez kilka sekund przycisk OK, wtedy na wyświetlaczu manipulatora pojawi się cyfra 80, strzałkami natychmiastowo zmieniacie do cyfry np. 81, co oznacza, że płyn zaciągnie się do pompy nr 1 i analogowo wyświetlony nr.83 na manipulatorze, będzie oznaczał zaciągniecie płynu do pompy o numerze 3. Po wybraniu na której pompie ma być płyn, naciskamy przycisk OK i w tym momencie pompa zaczyna pracować, obserwujemy czy pompa zassała płyn i również tym samym przyciskiem OK wyłączamy pompę.
Prezentowany zestaw dozujący składa się z 6 pomp Jelitkowach, pod który podłączone są tylko 4 produkty środków chemicznych, oczywiście można podłączyć 6, jeżeli jest taka potrzeba komendy.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich maszyn i technologii, Wasza odzież ochronna może być odpowiednio czyszczona – zachowując integralność ochronną sprzętu.
Wybór profesjonalnych pralnic i suszarek bębnowych, które najlepiej spełniają potrzeby pralnicze Twojego oddziału, jest rozsądną inwestycją zarówno w ludzi jak i w waszą komendę.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.
Ciasteczka stron trzecich
Ta strona korzysta z Google Analytics, Google Ads, Meta Pixel do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.
Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.
Najpierw włącz ściśle niezbędne ciasteczka, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje!